Zatrucie ksylitolem u piesków. Na co należy przyciągnąć uwagę?

Zatrucie ksylitolem u piesków. Na co należy przyciągnąć uwagę?

Wiele materiałów obejmuje substancję słodzącą – ksylitol. Pomimo tego, iż ksylitol jest definitywnie bezpieczny do spożycia poprzez ludzi, jest zrzędzący dla psów.

Czym jest ksylitol? Rad udziela przychodnia weterynaryjna krosno

Podczas przeszłych kilku lat zapadł wielki wzrost wykorzystywania surowców monosacharydu i środków cukrzących. Jednym z najczęstszych jest ksylitol, który jest naturalnie znajdującym się spirytusem cukrowym znajdującym się w co poniektórych produktach i warzywach.

Bądź co bądź ksylitol można znaleźć w wielu produktach, jak choćby bezcukrowe gumy do żucia i witaminy do żucia, staje się on także co chwila w wyższym stopniu popularny w chlebach. To znaczy, że istnieje opcję, że może być dotychczasowy w ciastach i innych opiekuńczych frykasach.

Ksylitol jest zarówno czasami ujmowany jako „cukier brzozowy”, wobec tego zasadnicze jest, aby drobiazgowo sprawdzić ewidencję fragmentów przed przekazaniem coś psu. Jeśli nie jesteś pewien, non stop przetrwaj ostrożność.

Jaka ilość ksylitolu jest zrzędząca dla psów?

Poniekąd niezwykle małe ilości ksylitolu mogą pobudzać patetyczne dylematy zdrowotne. Mając na uwadze różne ilości ksylitolu występujące w wielorakich materiałach, ilość produktu, która musi pozostać spożyta, żeby pokazała się toksyczność, jest wieloraka.

Wobec tego bardzo niebagatelne jest, aby zaraz skontaktować się z lekarzem weterynarii albo Vets Now, jeśli tropisz, iż Twoje zwierzę wszamało jakąkolwiek ilość ksylitolu.

Po kiego ksylitol jest tak niebezpieczny dla piesków?

Pułap cukru we krwi jest kontrolowany przez insulinę, która jest hormonem oswobadzanym poprzez trzustkę. U ludzi ksylitol nie ożywia wyzwalania insuliny, jakkolwiek u piesków ksylitol jest wielkimi krokami absorbowany i pobudza intensywną stymulację uwalniania insuliny, co później prowadzi do prędkiego ubytku szczebla cukru we krwi (hipoglikemii).

Duże porcje ksylitolu mogą również pobudzać nieodwracalne uszkodzenie wątroby.

Jakie są symptomy zatrucia ksylitolem u czworonogów?

Po spożyciu ksylitolu u psinów syndromy pojawiają się zwyczajowo podczas 30 minut (choć mogą stać się niezwykle szybkie ewentualnie toczyć się nawet do 12 godzin). Objawy zatrucia ksylitolem u piesków mogą obejmować:

padaczka u starego psa

pies boi się fajerwerków

pies po cesarskim cięciu

trąd skóry u psa

pies wymiotuje w nocy

domowe sposoby na zatwardzenie u psa

galaretowaty śluz w kupie psa

przegrzanie szczeniaka

Jakie jest leczenie zatrucia ksylitolem u pieska?

Nie trzeba wywoływać wymiotów ani podawać pieskowi niczego doustnie, chyba żeby łapiduch weterynarii dosadnie zaordynuje takie postępowanie. W każdym bądź razie nie ma remedium na zatrucie ksylitolem, pożądane jest błyskawiczne leczenie poprzez łapiducha weterynarii. Leczenie może się różnić w zależności od tego, jak swego czasu Twój pupil spałaszował ksylitol.

Opcje leczenia wchodzą w wtrącenie wymiotów, ażeby odradzić odleglejszemu przyswajaniu toksyny. Hospitalizacja w sprawie motywu kopsnięcia maltozy, aby uzdrawiać hipoglikemię, jeżeli jest obecna. Wspólnie z płynami dożylnymi i specyfikami chroniącymi przed uszkodzeniem wątroby.

Comments are closed.